Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

2013-12-11

Za nami I Ogólnopolski Kongres Amazonek "Zaawansowany rak piersi"


Jak poradzić sobie z nawrotem choroby, kiedy każdego dnia żyje się nadzieją, że rak piersi nie wróci? Jak odnaleźć w sobie siły by żyć? Rak piersi pojawia się po raz drugi u 30% kobiet. Dotychczas był tematem tabu, o którym Amazonki bały się mówić. Podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Amazonek eksperci wraz z członkiniami Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum starali się oswoić temat zaawansowanego raka piersi.

 W Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie odbył się I Ogólnopolski Kongres Amazonek „Zaawansowany rak piersi”. Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Nigdy nie rezygnujmy z nadziei”. Wzięły w nim udział Amazonki reprezentujące kluby z całej Polski oraz grono uznanych ekspertów z dziedziny medycyny, psychologii oraz filozofii. Poszczególne wystąpienia ekspertów ułożyły się w spójną, choć niełatwą opowieść o zaawansowanym raku piersi.

Dzięki tej ważnej i odważnej inicjatywie zaczynamy mówić, że istnieje zaawansowany rak piersi. To jest bardzo trudna dyskusja, która wyzwala niełatwe emocje i myśli. Wszyscy uczymy się rzeczywistości, w której istnieje zaawansowany rak piersi. Uczymy się, żyć z myślą że on jest. Uczymy się pomagać, cierpieć oraz cieszyć się życiem  – zaznacza psycholog Elżbieta Pożarowska.

Diagnoza po raz drugi

Kobiety, które są Amazonkami żyją w zdrowiu uwarunkowanym. Bez gwarancji, ale z nadzieją,
że choroba już nie powróci. Niestety u 30% kobiet rak piersi pojawia się po raz drugi. Nawrót choroby może wystąpić zarówno tuż po leczeniu jak i  po 10 latach od zakończenia terapii. Zawsze jest jednak niespodziewany.  

„Zwykle kiedy choroba wraca, czujemy lęk, ale przede wszystkim pustkę wokół siebie.  Pacjentka, którą dotyka nawrót choroby jest przerażona i instynktownie się zamyka. Niestety otoczenie jednocześnie  też się boi, nie potrafi rozmawiać i wspierać. Wszystko sprowadza się do tego, że chory zostaje sam ze sobą”  – mówi Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum.

Eksperci zgodnie podkreślają wagę wsparcia, jakim bliscy mogą otoczyć osobę chorą. Temu tematowi poświęcono podczas Kongresu wiele uwagi, by lepiej zrozumieć potrzeby osób chorych oraz ich oczekiwania.

„Żaden człowiek nie chce być dla kogoś innego złą nowiną. Zwłaszcza jeśli ma przekazać wieści
o diagnozie osobom, które do tej pory ją wspierały, które grały z nią w swego rodzaju grę „wszystko będzie dobrze”. Tymczasem mamy powiedzieć, że nie, nie będzie ze mną dobrze” -
wyjaśnia
dr Barbara Czerska-Pieńkowska.

Kiedy w życiu codziennym mówi się o chorobach, często nawiązuje się do optymizmu. Oczekujemy od chorych, że będą silni i nie pozwolą sobie na zwątpienie. Zaawansowany rak piersi jest chorobą nieuleczalną. Wiąże się nie tylko ze sferą medyczną, ale pociąga za sobą konsekwencje społeczne. Stan zdrowia pacjentek ogranicza ich życie zawodowe i wpływa na życie rodzinne. Pacjentka i jej rodzina często doświadczają spadku dochodów, borykają się z problemami psychicznymi jak załamanie, depresja.  

Z jednej strony jest to okrutne, ponieważ są ludzie, którzy chcą odpłakać swoją chorobę, którzy chcą się wyzłościć. Oni mają do tego prawo. Żadne emocje nie są złe w takiej sytuacji. Jednocześnie  nie są to emocje, z którymi chory chce iść do innych. W tym momencie rola dotychczasowej grupy wsparcia się zmienia. Chodzi o indywidualną rozmowę i zaoferowanie pomocy w najprostszych codziennych sytuacjach. Należy sobie uświadomić, że dla bliskich nie jesteście złą wiadomością. Jesteście przyjaciółką w trudnej sytuacji, której trzeba pomóc i czasem wspólnie z nią  popłakać – tłumaczyła
dr Barbara Czerska-Pieńkowska

Ciesz się życiem

Współczesna medycyna oferuje pacjentkom wiele rodzajów terapii, które wpływają pozytywnie nie tylko na długość ale także na jakość ich życia. Eksperci zgodnie zachęcali Amazonki, by mimo przeciwności losu, przyjmowały aktywną postawę. Wychodziły naprzeciw chorobie i starały się odebrać jej każdy kolejny dzień.  By żyć, a nie istnieć!

Kongres wsparły między innymi Jolanta Kwaśniewska, która od wielu lat wspomaga działania Amazonek oraz psycholog Katarzyna Korpolewska, która wyreżyserowała spektakl pt. „Kobieta zakryta milczeniem”. Sztuka pozwoliła zajrzeć w emocjonalny świat kobiety, która dowiaduje się o nawrocie choroby i uczy się z nią żyć na nowo.