Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

2010-04-27

Dieta i ruch sposobem na raka


ruch.jpgStyl życia i sposób odżywiania są czynnikami wpływającymi na rozwój raka piersi - informują naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem.

Ich zdaniem, około jednej trzeciej zachorowań na raka piersi w krajach zachodnich można byłoby uniknąć, gdyby kobiety jadły mniej i ćwiczyły więcej.

– To, co dało się osiągnąć poprzez badania screeningowe, zostało już osiągnięte. Teraz należy skoncentrować się także na innych rzeczach – twierdzi Carlo La Vecchia z Uniwersytetu w Mediolanie.

La Vecchia przytoczył dane Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem wchodzącej w skład WHO, która oszacowała, że od 25 do 30 proc. przypadków raka piersi ma bezpośredni związek z nadwagą i brakiem aktywności fizycznej.

Podobną opinię wyraziła dr Michelle Holmes z Uniwersytetu Harvarda. Badaczka zaznaczyła, że wbrew opinii wielu osób, ryzyko raka piersi nie zależy od genów w większym stopniu, niż od czynników związanych z trybem życia.

Z badań wynika, że w 2008 roku na raka piersi zachorowało blisko 421 tys. Europejek, a 90 tys. zmarło z jego powodu (w USA w ubiegłym roku odnotowano 190 tys. nowych zachorowań i 40 tys. zgonów). Cztery lata temu naukowcy obliczyli, że ryzyko rozwoju tej choroby jest o około 60 proc. większe u kobiet otyłych.

W wielu przypadkach na rozwój raka piersi wpływa estrogen, hormon wytwarzany w tkance tłuszczowej. Większa ilość tłuszczu przekłada się zatem na wyższe ryzyko zachorowania. Świadomość tej zależności jest szczególnie ważna dla młodych kobiet, które powinny wcześniej starać się zapobiegać otyłości.

American Cancer Society (ACS) zaznacza, że związek nadwagi z ryzykiem raka piersi jest dość złożony. Choć ryzyko wzrasta u kobiet, które przybierają na wadze w wieku dorosłym, nie zmienia się ono u pań, które miały nadwagę już w dzieciństwie. Według ekspertów ACS, zmiana trybu życia może pomóc zredukować ryzyko. Zalecają oni od 45 do 60 minut ćwiczeń przez przynajmniej pięć dni w tygodniu i zmniejszenie spożycia alkoholu.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl