Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

2010-04-23

Wiecej alkoholu = większe ryzyko raka piersi


picie.jpgBadania amerykańskich naukowców wskazują na konieczność objęcia profilaktyką nowotworową dziewcząt i młodych kobiet, które nadużywają alkoholu.

Nowotwór piersi rzadko spotykany jest u kobiet przed trzydziestym rokiem życia, ale po przekroczeniu tej granicy możliwość zachorowania, wraz z upływem lat, znacznie wzrasta.  Okazuje się jednak, że prawdopodobieństwo zachorowania na łagodne nowotwory piersi zwiększa się również w grupie nastolatek i młodych kobiet, które nadużywają alkoholu. Dotychczas uważano, że związek między ilością wypijanego alkoholu a ryzykiem raka piersi występuje w przypadku kobiet w średnim i starszym wieku.

Przez 11 lat naukowcy z Washington University i Harvard University zbierali dane na temat konsumpcji alkoholu w grupie 6.899 dziewcząt i młodych kobiet, które w momencie rozpoczęcia badań miały od 9 do 15 lat – donosi pismo „Pediatrics”.

Uczestniczki badań pijące więcej alkoholu były bardziej narażone na łagodny nowotwór piersi. Na przykład u kobiet, które piły napoje alkoholowe niemal codziennie, 5,5 razy częściej diagnozowano łagodną zmianę nowotworową, niż u ich rówieśniczek, które nie piły wcale lub wypijały mniej niż jedną porcję alkoholu na tydzień. W przypadku nastolatek i młodych kobiet sięgających po alkohol w ciągu 3-5 dni tygodniowo ryzyko rosło 3-krotnie.

Zdaniem autorów pracy badania te dowodzą, że wiek nastoletni oraz wczesna dorosłość są kluczowe w prewencji raka piersi. Zauważają przy tym, że wiele pań zaczyna pić jako nastolatki, czyli wtedy, gdy tkanki w obrębie gruczołu sutkowego wchodzą w stadium szybkiego powielania się.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl