Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

2009-10-17

Te książki pomogą walczyć o życie


Agnieszka Trojanowska - Bis, Dorota Wardecka - Herrmann, radio TOK FM
źródło: gazeta.pl

W ursynowskim Centrum Onkologii zaczął się nietypowy eksperyment. Korytarze szpitala zamieniane są na bibliotekę. Książki mają pomóc przetrwać chorym trudne dni spędzone w szpitalu i choć przez chwilę zapomnieć o chorobie.

To będzie eksperymentalna biblioteka. Na korytarzu w warszawskim Centrum Onkologii stanęły już regały. Za kilka tygodni wypełnią je książki, które Amazonki przyjmują od osób prywatnych, wydawnictw i księgarń. Wśród ponad dwustu pozycji nie zabraknie książek medycznych, psychologicznych, ale będzie też beletrystyka.

Książki będą mogli wypożyczać pacjenci i ich rodziny. Właściwie ze zbioru będzie mógł skorzystać każdy, kto przyjdzie do warszawskiego Centrum Onkologii. Regały stanęły na korytarzu Zakładu Rehabilitacji, tuż przed Biurem Amazonek. Organizatorzy liczą na uczciwość czytelników i na razie nie przewidują rewersów, czy kart bibliotecznych. Książki będą jednak ostemplowane.

Pacjenci z ciekawością przyglądają się na razie pustym regałom. Pani Elżbieta, od dwóch miesięcy pacjentka Centrum, z entuzjazmem przyjęła informację o powstającej bibliotece - A! To dlatego tu takie zmiany - mówi do mikrofonu radia TOK FM. - Nareszcie będziemy mogli jakoś powalczyć z nudą, pomiędzy zabiegami. Bo teraz, jeżeli nie przyniosę ze sobą jakiejś gazety, to mam problem. Czasem broszury są rozłożone na stolikach, to korzystamy. - tłumaczy pani Ela.

Ja lubię tylko ciekawe książki - zaznacza pan Adam, który przywiózł żonę na ćwiczenia rehabilitacyjne i dodaje, że jego zainteresują wyłącznie książki historyczne.

A takie też się znajdą. W siedmiu pudłach, w których leżą zebrane już książki, na czytelników czekają już albumy, beletrystyka, poezja, książki medyczne o raku, w tym kilka o raku piersi i właśnie książki historyczne. Wszystkie w bardzo dobrym stanie, większość pachnie jeszcze świeżością. Na razie ksiażki przynoszą amazonki, ale na apel zareagowały też wydawnictwa i księgarnie, mówi z dumą Elżbieta Kozik, prezes warszawskiego stowarzyszenia Amazonek i jednocześnie pomysłodawca biblioteki.

Biblioteka wystartuje w listopadzie, zapewnia dr Hanna Tchórzewska, kierownik Zakładu Rehabilitacji - Będziemy mieć trzy działy, pierwszy to beletrystyka, drugi będzie zawierać pisma i biuletyny z książkami wspierającymi, psychologicznymi. Będzie też duży dział z książkami medycznymi, tu znajdziemy też książki promujące zdrowy styl życia.

Doktor Tchórzewska zapewnia, że nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby biblioteka powstała w Centrum Onkologii. Można by mieć wątpliwości, czy takie miejsce powinno powstać w szpitalu zakaźnym, ale choroba nowotworowa nie jest chorobą wirusową, więc nie można się nią zarazić. - zapewnia kierownik Zakładu Rehabilitacji.

Amazonki wciąż czekają na książki. Dlatego każdy, kto chce przekazać lekturę do Centrum Onkologii powinien skontaktować się z Biurem Amazonek. Działa ono codziennie w godzinach od 10-tej do 13-tej. Można zadzwonić, 022 546 28 97, można wysłać maila amazonki@free.ngo.pl lub przyjść osobiście do Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii przy ul. Roentgena 5 w Warszawie.